Co dělat s poškozenou bankovkou?

Poškodit bankovku není ničím neobvyklým, neboť jako jiný papír ji lze natrhnout, polít inkoustem, propálit cigaretou atd. Důležité je ale vědět, v jakém případě lze bankovku vyměnit za novou a kdy za ni nedostanete nic.

Co je třeba udělat

Bankovku musíte donést do banky, kde vám ji buď vymění nebo zabaví bez náhrady. Podmínkou výměny je platnost bankovky. Dále záleží na typu poničení, které se dělí do tří kategorií:

  • opotřebení oběhem
  • běžné poškození
  • nestandardní poškození

Podle zařazení do těchto kategorií se určí, zda s bankovkou lze platit. Pokud ne, tak kde všude vám ji vymění, případně kde ji odevzdáte bez náhrady.

K jednotlivým kategoriím:

  • Opotřebení oběhem znamená pomačkání, zašpinění nebo chybějící část okraje. Takové bankovky lze vyměnit na pobočce kterékoliv banky v ČR, ovšem bankovka musí být celá, plocha musí být větší než 50% původní plochy nebo se musí skládat maximálně ze dvou částí
  • Běžným opotřebením je natržení, přetržení, popsání, pomalování, potištění či proděravění.
    S takovou bankovkou můžete zaplatit, ale právnická osoba ji od vás přijme jen když je celá. Chybí-li výrazný kus, nebo když je bankovka ohořelá, což je již klasifikováno jako nestandardní poškození, nedostanete žádnou náhradu
  • Nestandardním poškozením je ohoření, zetlení či silné poškození znemožňující zjistit pravost bankovky. Také jedná-li se o hygienicky závadný materiál nebo když se bankovka skládá z více než dvou částí, nebo je proděravělá úředním znehodnocením ČNB. Takto poškozenou bankovku vám ČNB zadrží a nic vám za ni nedá. Úvěrové instituce a právnické osoby ji mohou odmítnout přijmout.