Nejčastější chyby při investování

Pokud je člověk schopen dávat si každý měsíc určitý obnos peněz stranou, může uvažovat o jejich investování a případném rozmnožení. Investovat je ovšem třeba s rozmyslem, ale ne zas příliš dlouho, jelikož tím se dopouštíte první základní chyby – do investování se vůbec nepustíte.

Chybí plán

Další chybou začínajících investorů bývá, že se do investování vrhnou po hlavě, aniž by si předem naplánovali a promysleli, čeho chtějí investováním docílit. Neberou v úvahu rizika a neplánují, po jak dlouhé období chtějí peníze pravidelně investovat. Proto je nutné nejprve promyslet strategii. Rozmyslet se, zda se spokojíme s nižšími výnosy ale nižším rizikem, nebo naopak. Druhá varianta je spíše pro toho, kdo má k dispozici více peněz.

Všechno na jednu kartu

Chybou je, když investor nedokáže zvolit vhodné portfolio a peníze vkládá například do jednoho typu fondu. Je důležité své peníze diverzifikovat, tzn. investovat určité prostředky do rizikových a další část do stabilních investic. Například investovat do akcií, dluhopisů nebo komodit.

Špatné načasování

Důležité je zvolit vhodnou dobu při nákup nebo naopak pro prodej. Velkou chybou je nakupovat ve chvíli, kdy trhy dosahují výborných výsledků a cena je nahoře. Nebo naopak se panicky zbavovat akcií či jiných investic, když jejich cena začne rychle klesat.

Já sám

Častou chybou mnoha začínajících investorů je, že se do investování pustí sami. Kdo chce být úspěšným investorem, musí se hodně učit a získávat zkušenosti například na různých kursech. Mnozí začátečníci se do investování vrhnou tzv. po hlavě bez toho, aniž by si nechali poradit třeba někým zkušeným. Pokud se nedočkají kladného výsledku, ale spíše naopak, zbytečně pak litují svých ukvapených rozhodnutí, protože ztracené peníze jim nikdo nevrátí. Chcete-li investovat například do akcií, je dobré si vyzkoušet obchodování na burze nejprve nezávazně na internetu, nebo si nechat poradit od profesionála.