Jak vybrat regály do skladu?

Prostorné, bytelné regály jsou nedílnou součástí každého skladu. Základní princip jejich výběru je prostý – musí poskytnout dostatek místa pro skladové položky a zároveň nesmí bránit zaměstnancům v procházení a pohybu. Parametrů, které byste měli vzít v úvahu, je ale trochu víc.

Rozměry si zakreslete do plánu

Výška, šířka, hloubka. Tři nejdůležitější čísla, která musíte znát. Pečlivě změřte, jak vysoké regály se do skladu vejdou a zda budou mít zaměstnanci bezpečnou možnost dostat se i k horním příčkám. Tak jako tak ale regál do skladu volte co nejvyšší, nikdy totiž nevíte, kdy se vám bude pár čísel navíc hodit, případně nahoru můžete umístit mimosezónní zboží.

Začít byste měli načrtnutím plánu skladu a možného umístění regálů. Vše si pečlivě rozměřte, abyste získali přehled o tom, kolik regálů se do skladu vůbec vejde. Regály si můžete v reálné velikosti nakreslit i křídou přímo na podlahu skladu a vyzkoušet si, zda jsou uličky mezi nimi dostatečně široké. Pokud používáte vysokozdvižný vozík, musí tudy bez problémů projet. Pak už můžete přejít k samotnému výběru regálů.

Jaké zboží prodáváte?

Jak velké je zboží, které budete do regálu umisťovat? Podle toho volte rozestup mezi policemi, a tedy i počet polic. Standardní volbou je 5 polic, pokud ale máte zboží spíše drobnějšího charakteru, nebojte se pořídit si vícepolicový regál.

Nosnost regálu a nosnost polic jsou dvě různé věci, obě dvě byste ale měli důkladně zvážit a nikdy tyto údaje nepřekračovat. Regály s nejvyšší nosností bývají vyrobené z kovu a dřevotřískových desek, avšak zároveň jsou i nejtěžší, takže budoucí manipulace je velmi ztížená.

Nakonec zbývá naplnění regálů zbožím. Nejdostupnější regály by měly obsahovat ty produkty, které se prodávají nejvíce. Pokud si nejste s rozmístěním jistí, nebojte se obrátit na vedení skladu nebo na samotné zaměstnance. Jsou to koneckonců oni, kdo se zde bude pohybovat nejčastěji.