Mostové jeřáby a jejich výhody

Jeřáby jsou zařízení určená k přenášení břemen. Obvykle si je spojujeme se stavbami, kde se uplatňují vysoké jeřáby s dlouhým ramenem. Umožňují přenášení stavebního materiálu a mnohdy i celých panelů. Tyto klasické jeřáby jsou buď pojízdné, neboť se zpravidla pohybují po dočasně nainstalovaných kolejnicích, nebo jsou zakotveny k zemi.

V takových případech hovoříme o jeřábech statických. To však nejsou jediné druhy jeřábů. V průmyslových halách, zastřešených velkoskladech ale i na mnoha stavbách se instalují různé typy jeřábů, kterými jsou jeřáby portálové, otočné a zejména nejčastěji používané mostové jeřáby.

Charakteristika mostových jeřábů

Pohybují se po jeřábové dráze vybudované pod střechou haly. Pokrývají většinou celý prostor haly či nějaké zastřešené plochy, nad kterou jsou postaveny. Mají velkou nosnost, ale také velkou stabilitu, přesto je zatížení jeřábové dráhy minimální. Stejně tak je minimální rozkmit přenášených břemen, jelikož si dělník na ploše může nastavit rychlost svislého i podélného pohybu lana s hákem, na který je břemeno zavěšeno. Zdvíhání břemen je prováděno pomocí řetězových či lanových kladkostrojů, které ovládá dělník na ploše prostřednictvím závěsného ovladače. Nejmodernější typy mostových jeřábů lze ovládat i dálkově pomocí radiových vln.

Jaké mají mostové jeřáby parametry

Hlavní požadavek na instalaci mostového jeřábu je pevná stropní konstrukce výrobní haly, kde se mostové jeřáby nejčastěji používají. Pevnost stropu je nezbytným předpokladem pro mostový jeřáb, který přenáší i velice těžká břemena. Nosnost mostových jeřábů vyráběných firmou Ganas se sídlem ve Zlíně je u jednonosníkových jeřábů 25 tun a u dvounosníkových dokonce až 50 tun. Rozpětí těchto mostových jeřábů bývá až 25 metrů, takže bez problémů pokrývají celou plochu haly. Potřebná pevnost konstrukce mostových jeřábů je zajištěna válcovanými profily. Nežádoucí rozhoupání či rozkmitání přenášených břemen je zabráněno dvojrychlostním ovládáním, které je vybaveno frekvenčním měničem otáček regulací rychlosti. Veškerou regulaci a ovládání mostového jeřábu zvládne díky závěsnému ovladači obslužný pracovník na ploše haly, který si tak může přenést břemeno podle potřeby kamkoliv a přesně jej usadit.