Nejčastější chyby u domácích financí

Češi si rádi dávají novoroční předsevzetí. Jedním z nich je, že budou více šetřit a neutrácet za zbytečnosti. Mnozí však neodolají svodům a za krátkou dobu mají na účtu nulu.

Nejčastěji to bývá kvůli tomu, že lidé nemají přehled o svých financích a utrácejí, aniž by si udělali finanční plán a toho se drželi. Nejrozšířenější jsou následující chyby:

Špatné plánování

Kdo chce dostat své finance pod kontrolu, měl by si sepsat příjmy a výdaje za poslední rok. Na základě toho může odhadnout, jak se obě položky budou zhruba vyvíjet v roce příštím.

Neporovnáváme nabídky

Většina fixních měsíčních plateb (za bydlení, energie atd.) tvoří základ rodinného rozpočtu. Ovšem vyplatí se jednou za čas zkontrolovat, zda není na trhu výhodnější nabídka pro každou z těchto plateb. Pomohou k tomu například internetové srovnávače.

Neplatíme včas

Část úplně zbytečných domácích výdajů tvoří poplatky za pozdní platby, upomínky či penále. Přitom lze toto snadno hlídat, k čemuž může pomoci právě finanční přehled a jednoduchý plán.

Neumíme se rozhodnout pro správnou půjčku

Často váháme, jaká půjčka je pro nás výhodná a jak moc se zadlužíme. Nesmyslem je půjčovat si na dovolenou nebo vánoční dárky. Ovšem financování studia či smysluplných koníčků dětí má smysl.

Stávající půjčky lze také refinancovat nebo slučovat, čímž se dají ušetřit nemalé peníze. Sloučit lze také půjčky rodinných příslušníků.

Nemluvíme s dětmi o financích otevřeně

Děti by již odmalička měly znát hodnotu peněz. Dávat jim kapesné přiměřené jejich věku a vysvětlit, že peníze nejsou hračka a že se musí utrácet s rozumem.

Nemyslíme na budoucnost, ale jen na „teďˇ

Pokud si vezmeme hypotéku, je to většinou závazek až na 30 let. Proto je třeba mít dostatečnou finanční rezervu a nepoužívat všechny příjmy pouze na splácení hypotéky. Vyplatí se myslet i na nečekané nepříjemné životní události, se kterými mohou být spojeny neplánované výdaje. K hypotéce se doporučuje uzavřít pojištění na schopnost splácet, neboť je to zajištění jistoty a zároveň možnost získat výhodnější úrokovou sazbu.