Boom minipivovarů je minulostí. Titulek neberte doslova, čeští i zahraniční milovníci zlatavého moku na malé pivovary nezanevřeli. Stále je rádi navštěvují a nedají na lokální značky dopustit. Přesto již nelze hovořit o šílenství, jaké v gastropodnikání nastalo před deseti, patnácti lety. Minipivovary zdomácněly a staly se nedílnou součástí tuzemské pivní kultury. Trendům však momentálně vládne cider.

Počet minipivovarů se blíží k hranici pěti set, ale zájemce o vlastní gastropodnikání tohoto typu nemohou počítat s tím, že se v jeho podniku bezprostředně po otevření automaticky netrhnou dveře. Musí se zasadit o kvalitu, produkt aktivně propagovat a bedlivě sledovat ekonomické ukazatele.

Proč vyrábět cider místo piva?

Provozovatel restaurace, který si pořídí zařízení na výrobu cideru, má mnohem jednodušší pozici. Pokud k dobrému jídlu nabídne jablečné víno vyráběné řízeným kvašením jablečného moštu, okamžitě se vymaní z šedého průměru podniků s identickou nabídkou.

A našla by se ještě jedna výhoda. Oproti pivu je u nás cider velkou neznámou. Zákazníci netuší, jak má nápoj chutnat, a tak může majitel cidérky experimentovat s různými odrůdami. Může se rozhodnout mezi klasickými i méně známými druhy, případně nápoj vyrábět z jiného ovoce. Žádná závazná pravidla totiž pro výrobu cideru naplatí.

Výroba cideru není náročná a příliš se neliší od vaření piva. Rozdíl je pouze v první fázi výroby, kdy se jako vstupní surovina používají jablka či jiné ovoce. Mezi produktem není pivní mladina, ale mošt. Ten se následně po dobu 3 – 5 dní kvasí a poté nechá zrát ve speciálních nádobách připomínajících pivní tanky. Proces zrání trvá jeden až čtyři měsíce a na jeho konci je osvěžující nápoj.

Se špičkovým zařízením je proces výroby jednodušší

Zřejmě nemá smysl připomínat, že produkce cideru je nejefektivnější s profesionální výbavou. Ale protože je českých výrobců jen velmi málo, bude se vám hodit tip na opavskou firmu Czech Brewery System. Informace o jejích zařízeních najdete na czechminibreweries.com.