Zakládáte novou firmu? Nezapomeňte na ISO certifikáty

Jestliže jste právě ve fázi zakládání nové firmy, neměli byste zapomenout na potřebné ISO certifikáty, bez kterých se vaše podnikání rozhodně neobejde. Jde totiž o naprosto zásadní dokumenty, jež byste si měli dříve či později obstarat. Certifikátů ISO je celá řada, ovšem mezi ty nejdůležitější patří ISO 45001 a ISO 14001 týkající se zejména bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí.

K čemu slouží ISO 45001?

Certifikát ISO 45001 svědčí o tom, že se vaše společnost při veškerých provozech a fázích výroby zaobírá zabezpečením ochrany zaměstnanců a jejich samotnou bezpečnost při práci. Tato norma nediskriminuje žádnou společnost, neboť měří všem stejným metrem. Všichni zaměstnanci bez rozdílu profese si totiž zaslouží tu nejlepší péči, protože zdraví máme každý jenom jedno. Pokud dokážete zavést pravidla tohoto certifikátu, pak mnohonásobně snížíte počet zranění svých zaměstnanců.

Nezapomeňte analyzovat rizika

Ještě před absolvováním potřebných školení o bezpečnosti práce je nutné pečlivě analyzovat veškerá rizika, aby se vaši zaměstnanci mohli co nejlépe proškolit v konkrétních oblastech. Například pokud jim bude hrozit zvýšené riziko poranění elektrickým proudem, měli by perfektně vědět, co v takové chvíli dělat a jak svému kolegovi pomoci, aby zranění minimalizovali. Správným a klidným jednáním mu totiž klidně zachrání život.

K čemu slouží ISO 14001?

Dalším důležitým dokumentem je norma ISO 14001 zabývající se systémem ochrany životního prostředí. I na to se dnes klade velký důraz, protože by výrobní závod neměl nijak podstatně ovlivňovat nebo měnit okolní životní prostředí. Do rovnováhy je tak potřeba dostat sociálně ekonomické potřeby regionu a environmentální kvalitu okolí. I tento certifikát je určený všem podnikům, takže je úplně jedno, čemu se vaše společnost věnuje.

Shánění potřebných dokumentů rozhodně nepodceňujte, zvlášť když se jedná o bezpečnost vašich zaměstnanců. Sankce za porušení bezpečnosti práce jsou totiž velice vysoké.