Fotopasti se využívají stále ve větším měřítku. Podle účelu jejich použití rozeznáváme fotopasti na ochranu majetku a fotopasti pro myslivce a ochránce přírody. Ti je používají ke sledování pohybu zvěře v lesích nebo k pořizování nevšedních záběrů ve volné přírodě. Rozdíl mezi těmi dvěma druhy fotopastí je v tom, zda při spuštění vydávají zvuk nebo záblesk. Tyto nepatrné doprovodné signály lesní zvěř nevyplaší, zato zloděje by rozhodně odradily od jeho nekalého úmyslu, nebo by jej přiměla ke zničení fotopasti.
Jak fotopast funguje
Na ochranu majetku se nejčastěji používá kamerový systém. Pokud by tato forma ochrany byla pro vás příliš nákladná, pořiďte si fotopast. Udělá stejnou službu, jen s tím rozdílem, že na místo videového záznamu z kamery budete mít fotografie. Fotopast je plně automatické digitální zařízení určené pro denní i noční záznamy statických fotosnímků. Přístroj je aktivován PIR čidlem v okamžiku, kdy zaznamená pohyb vetřelce. Fotopast určená na ochranu majeetku nevydává žádný světelný ani zvukový signál, což je při hlídání domu či pozemku nezbytnou vlastností.
Jak lze fotopast ještě využít?
Vedle ochrany soukromého majetku se fotopasti uplatňují také ve městech a obcích. Zejména na místech, kde hrozí poškození majetku, napadení či jiná trestná činnost, se bezhlučně a bez záblesku pořídí snímek, který pak pomáhá při odhalení pachatele. Fotopasti vydávající při aktivaci slabý zvukový signál nebo záblesk se používají při sledování migrující lesní zvěře nebo k pořizování unikátních záběrů.
Nadstavbové funkce
Některé velice kvalitní fotopasti dokáží pořídit třeba i 4 snímky v průběhu dvou vteřin. Dalším bonusem navíc je záznam na sd kartu, nebo existují fotopasti s GSM modulem. Ten přenáší pořízené snímky na e-mail nebo na mobil. Modul lze k některým fotopastem i dokoupit a nainstalovat dodatečně. Výhodou GSM modulu je, že tak můžete okamžitě reagovat a uvědomit bezpečnostní agenturu nebo policii.