Robotizace výroby postupuje raketovým tempem. Otázkou ale zůstává, kdy a jakým způsobem se to všechno zastaví.

Roboti a umělá inteligence. Ještě nedávno skvělý námět pro dobrý sci-fi snímek, dnes už realita. Roboti jsou prakticky na každém kroku, stejně jako UI. Je tedy jen otázkou času, kdy robotizace výroby dosáhne svého maxima a spousta lidí přijde o práci. Nebo jsou tyto předpovědi přitažené za vlasy?

Práce v ohrožení

Někdo se na budoucnost plnou robotů těší, někdo z ní má hrůzu. A není se čemu divit. Dá se totiž očekávat, že celá řada profesí možná už v této dekádě zanikne. Jedná se především o profese, ve které pracovníci vykonávají monotónní činnosti. Ty už ostatně v dnešní době robotická ramena a průmysloví roboti dokáže spolehlivě vykonávat.

Blízká budoucnost tedy zřejmě bude patři robotizaci výroby. Přece jen to přináší téměř výhradně samé výhody. Zaměstnavatelé se mohou těšit na snížené náklady na mzdy, ale také na přesnější výsledky a mnohem rychleji provedenou práci. Velkou výhodou robotů oproti lidem je i fakt, že jsou prakticky neunavitelní. To znamená, že mohou pracovat v nepřetržitém provozu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Kde se to zastaví

Výzkum a výcvik umělé inteligence běží na plné obrátky. A to v mnohem větší rychlosti než kdy dříve. Otázkou tedy je, kde se pokrok na poli robotiky vlastně zastaví. Budou za nás jednou všechno dělat stroje? To je otázka, na kterou v tuto chvíli nejde jasně odpovědět. I přesto je ale už teď jasné, že celá řada profesí zcela jistě. A to nejen ty monotónní.

Další na řadě zřejmě budou i další odvětví průmyslu. S tím, jak se bude vyvíjet umělá inteligence, je pravděpodobné, že budou úplně vytlačeny některé kreativní profese a ty následně nahrazeny přesným robotickým úsudkem. Jestli to tak ale dopadne je ve hvězdách.