Doposud byly komerční nemovitosti poměrně přehlíženou formou možné investice, o to jsou teď ale významnější investiční příležitostí, říká hlavní ekonom CZECH FUND Lukáš Kovanda. A právě na komerční druh nemovitostí cílí značka podílových fondů CZECH FUND, která je součástí investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka. Komerční nemovitosti se tak po letech přehlížení dostávají do zorného pole investorů.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy mají investice do komerčních nemovitostí, oproti jiným investičním nástrojům, celou řadu výhod. Výrazně lépe obstojí v boji proti výkyvům ekonomiky a mají relativně stabilní výnos v dlouhodobém časovém horizontu. Pro porovnání například akciové fondy, ale i dluhopisy a zlato, v předloňském roce propadaly, naproti tomu hodnota nemovitostí se stále zvyšovala. Ekonom také zdůrazňuje, že i v době ekonomické krize deset let nazpět nezaznamenal komerční trh žádný významný propad v oblasti komerčních nemovitostí. Dokonce dopady krize překonal poměrně záhy. Nijak dramaticky se nepropadl ani celý segment těchto nemovitostí.

Dlouhodobé a stabilní zhodnocení vykazují nemovitostní fondy DRFG

To, že jsou nákupní zóny a retailové parky stabilní, dokazují nejen dlouhodobé nájemní smlouvy ale i jejich vysoká obsazenost. Smlouvy se uzavírají v průměru až na pět let, některé obchodní řetězce dokonce na více než dekádu. Obsazenost nemovitostí a nájemní smlouvy mohou investorům nabídnout stabilní a dlouhodobý výnos, který je klíčem pro zhodnocování celého fondu.

Investiční byty nemají ve srovnání s podílovými fondy tolik výhod. Investoři tímto způsobem šetří čas a vyvarují se řadě problémů, které jsou úzce spojeny s pronájmem bytů. Odpadají starosti s hledáním nájemníků, úklidem, údržbou bytu nebo jeho rekonstrukcí. Vyšší výnosy jsou obvyklé, někdy i v období zpomalení ekonomiky. V případě podílových nemovitostních fondů je rizikem neplacení nájemného nebo odchod z nemovitosti. Další výhodou oproti jiným investicím je možnost využít pojištění nemovitostí proti vandalismu nebo povodním.

Autor: Michal Pecka