Jak řídit vaše rizika

Řízení rizik je klíčovou součástí úspěšného obchodování. Ačkoliv se mnozí zaměřují na nejvhodnější místo pro vstup do obchodování, pro vaši úspěšnost je důležité, abyste před tím, než začnete obchodovat, měli k dispozici spolehlivou strategii řízení rizik. Řízení rizik popisuje výši kapitálu, který jste ochotní riskovat u konkrétní obchodní transakce, stejně jako výši kapitálu, kterou jste ochotni vyčlenit na konkrétní strategii.

Co je řízení rizik při obchodování?

Ještě než se pustíte do obchodování, měli byste se soustředit na stanovení vašeho řízení rizik. To zahrnuje vymezení toho (před realizací obchodní transakce), kolik chcete vydělat a o kolik jste připraveni přijít. Pokud si před obchodováním nestanovíte svoji strategii řízení rizik, může vás to bez plánu potopit. Více informací o řízení rizik naleznete na iFOREX.

Formulovat strategii řízení rizik lze několika způsoby. Vše se odvíjí od vaší obchodní strategie. Pokud se například pokoušíte vydělat na strategii trendů, můžete být ochotni ztratit víc, než vyděláte, úspěšné obchody ale budou výnosnější. Pokud obchodujete prostřednictvím scalpingové strategie, můžete být ochotní přijít o víc, než vyděláte, pokud je strategie spíše výdělečná než ztrátová. Jak tohle všechno funguje, je možné zjistit pomocí rychlého výpočtu.

Pokud se pokoušíte zachycovat trendy, mohli byste být úspěšní pouze z 33% příležitostí, pokud nebude docházet k jeho častým změnám. Máte-li 9 obchodů a 3 budou úspěšné, potřebujete na nich vydělat dvakrát tolik, protože tratíte na těch neúspěšných. Pokud se vám vydaří 3 obchody za 100 dolarů a vyděláte 300 dolarů, bude to kompenzovat 6 ztrátových obchodů po 50 dolarech. Případně, pokud použijete scalpingovou strategii, při které je úspěšných 7 z 10 obchodů, můžete vydělat 50 dolarů na každém úspěšném obchodu a můžete si dovolit ztratit 166 dolarů na těch neúspěšných, a přitom je vaše strategie stále úspěšná.

Stanovení stop-loss

Jedním z nejlepších způsobů, jak si pojistit vaše řízení rizik, je stanovení stop loss a výše zisku. Stop loss je maximální výše ztráty, při které bude uzavřena vaše pozice. Může jít o procentuální výši, nebo o částku. Ke stanovení výše stop-loss můžete zvážit využití technické analýzy, pomocí které určíte úrovně pro supporty a rezistenci. Můžete také použít pohyblivou stop-loss. To znamená, že můžete s maximální výší ztráty pohybovat směrem nahoru nebo dolů v závislosti na změnách trhu. Cílem je, že jakmile na obchodu vyděláváte, můžete si nastavit maximální rozmezí výše ztráty, abyste si zajistili, že na transakci netratíte.

Kromě toho si můžete nastavit i maximální výši zisku, při kterém se má pozice uzavřít. Tato výše by se neměla měnit, abyste se v každém případě měli na pozoru před chamtivostí. Pokud jste si nastavili pohyblivou stop-loss, můžete tento bod použít ke stanovení výše zisku, při kterém budete uzavírat transakci v případě zvratu na trhu.