Od pozemní přepravy zásilek se dostáváme k expresnímu doručení pomocí dronů. Pozemní přeprava zásilky do zahraničí je dostupná každému. Co tomu předcházelo?

Lístečky a dopisy si lidé posílali ještě dávno před vynálezem spalovacího nebo parního motoru. V minulosti však bylo všechno mnohem pomalejší. Pokud jste se chtěli dostat například ze západního pobřeží USA na to východní, trvalo i 8 měsíců. Avšak s vývojem dopravy a mnohými vynálezy se vše zrychlilo. Revoluci postupně prožila i přeprava zásilek.

Pozemní přeprava to všechno začala

Dnes už můžeme s jistotou říct, že pozemní přeprava se pomalu dostává do pozadí. Sice stále patří mezi oblíbené způsoby přepravy (a dlouho taky bude), ale technologie si postupně razí cestu i do tohoto odvětví služeb. Přeprava zásilek do zahraničí tak možná brzy bude rychlejší a elegantnější než kdy dřív.

Dnes se pozemní přeprava využívá spíše na kratší vzdálenosti ve formě dodávek či kamionů. Tuzemská i mezinárodní přeprava zásilek se díky využití letadel a dalších dopravních prostředků (například vlaků – doprava na paletách) stala pohodlnou a rychlou.

Letem světem, po novém i dronem

Přeprava palet je díky jejich objemu poměrně složitá i dnes. A co teprve v minulosti? Padesátá léta se ale v tomto směru staly průkopníky. V 50. letech minulého století totiž bylo vysláno první noční poštovní letadlo, které mělo unikátní roli – doručit dopis již do druhého dne. Až do 80. let takto fungovaly letecké pošty zcela běžně. Začala se tak rozvíjet mezinárodní přeprava.

Dnes jsou třídící procesy centralizované do velkých kamenných středisek a vagónové a letecké pošty byly zcela zrušeny. Mezinárodní přeprava je stále zajišťována všemi možnými způsoby, ale třídění se už vždy odehrává na zemi. A vypadá to, že tento zavedený model bude fungovat ještě hodně dlouho. Možná jen kolonizace vesmíru a vzdálených planet zavedeným modelem výrazně zatřese. Ale to je hudba vzdálené budoucnosti…