Dokážete si představit, že byste žili bezprizorně na ulici, bez jakékoliv střechy nad hlavou? V naprosté většině případů určitě ne. Protože kdybyste museli takové podmínky akceptovat, neskončilo by to jenom u toho, že byste museli snášet rozmary počasí, neměli mnoho šancí, jak se umýt, kde si vyprat a podobně. Bez stálého bydliště byste si museli nechat zajít chuť i na slušnou práci, i na normální rodinu, i na další výhody, jež život nás bydlících přináší.

A tak všichni někde bydlíme. Někdo u rodičů, někdo v podnájmu, někdo… Těch možností by se dalo vyjmenovat docela dost. Ovšem je pochopitelné, že nejlépe jsou na tom ti, kdo mají vlastní byt či dům.

Ten, kdo svůj příbytek vlastní, má totiž daleko větší jistoty. Nehrozí mu, že mu pronajímatel zvedne činži, není tu riziko, že ho někdo vystěhuje, protože potřebuje uvedený prostor k jiným účelům, a v neposlední řadě je taková soukromá nemovitost vlastně i investicí, jež se postupem času zpravidla zhodnocuje. Protože všichni víme, že ceny nemovitostí stoupají.

Ovšem kde vzít peníze, za které by se vlastní nemovitost koupila?

Je jenom docela málo těch, kdo si dokážou na své bydlení našetřit sami. A není o mnoho více těch, kdo se mohou spolehnout na to, že jim ho zaplatí rodiče z toho, co za dlouhá léta našetřili. Na to jsou totiž byty a domy příliš drahé.

A tak je často třeba využít nebankovní hypotéky. Když se totiž sežene taková hypotéka na bydlení nebo hypotéka na stavbu domu, získá člověk bydlení daleko dříve a snáze. A pak sice musí splácet, ovšem to je určitě výhodnější než čekání na dobu, až bude na vlastní bydlení našetřeno. Čehož by se kvůli nízkým příjmům a rostoucím cenám leckdo ani nemusel v životě dočkat.

A aby bylo takové vlastní bydlení ideální, dá se využít klidně i hypotéka na rekonstrukci takové nemovitosti. A člověk tak může vést plnohodnotný život.