Jak zvednout energii kolegů během videokonference?

Videokonference může únavná už jen kvůli tomu, v jakém prostředí se odehrává. V tomto článku vám ale ukážeme, jak ozvláštnit atmosféru.

Videokonference většinu lidí vůbec nebaví. Jde jen o nudné civění do monitoru a občasné odpovídání na otázky. V tomto článku vám ale ukážeme, jak můžete zvednout energii kolegů a zvýšit tak kvalitu vašich online setkání.

Dívejte se do kamery

Je jednoduché podlehnout nutkání, že musíte každému koukat do obličeje. Na vaší obrazovce teď přece jen září několik jednotek nebo desítek obličejů, s nimiž si chcete vyměnit oční kontakt. V online prostředí to ale takhle nefunguje. Pokud chcete, aby to vypadalo, že se každému díváte do očí, koukejte spíš do kamery. Uvidíte, že tím celý hovor pozvednete na novou úroveň.

Začínejte něčím, co nesouvisí s prací

Ani v online prostředí by nemělo chybět trošku toho odlehčení. Proto nezapomínejte na to, že občas můžete vaše povídání proložit vtipem. Také je dobré začít něčím, co vůbec nesouvisí s prací. Ale dávejte si pozor na to, aby se to celé nezvrtlo v dlouhé povídání o ničem. Takže s vtipy a mimopracovními tématy nakládejte opatrně.

Zapojte ostatní

Tenhle bod je obzvlášť důležitý, pokud budete mít dlouhý proslov. Moderní člověk příliš dlouho pozornost neudrží. A během videokonference to platí dvojnásob. Proto si připravte řeč tak, aby zahrnovala interakci s ostatními účastníky videokonference. Využijte například toho, že jste se o tomto tématu bavili včera s kolegou. Vyzvěte ho, aby ostatním sdělil svůj názor. Pokládejte otázky, které mají smysl. Zkuste to a uvidíte, jaký to bude mít efekt.

Interaktivní nástroje

Podobná poučka platí i pro nástroje, které budete používat. Těm sice nemůžete pokládat otázky, ale je možné je využít ke zvýšení atraktivity celého jednání. Pokud to tedy dává smysl, neváhejte psát, kreslit nebo třeba dělat ankety. Každé ozvláštnění bude mít velice výrazný efekt na vaše posluchače.