Mít nohy v teple, a přitom krásně vytopený byt – to zajišťuje podlahové topení. Nevýhodou ovšem je, že pokud se rozhodnete pro podlahové topení, je zapotřebí na to myslet s dostatečným předstihem (například před položením podlahy nebo nastěhováním nábytku). Podlahové topení je efektivní v tom, že teplo prostupuje od spodu, čímž je cirkulace teplého vzduchu mnohem účinnější.

Elektrické podlahové topení

Výhodou je pohodlné použití. Tento druh podlahového topení je vhodný jako samostatný zdroj i jako přídavné vytápění. Jeho součástí jsou podlahové topné rohože a regulátor teploty. Jsou vhodné spíše do menších místností (jako jsou kuchyně nebo koupelny). Není ale problém je nainstalovat ve všech podlahových prostorách. Takové podlahové topení můžete využít i při menších rekonstrukcích bytu. Instalace je poměrně snadná a bez nutnosti do zasahování do zdí.

Teplovodní podlahové topení

Pro instalaci tohoto typu podlahového topení je zapotřebí dokončit instalaci ústředního topení. Topením protéká ohřívaná voda a dodává teplo. Nevýhodou tohoto typu podlahového topení je to, že musí být navrženo a instalováno již ve fázi výstavby domu. Nejběžnější je ústřední topení s podlahovým vytápěním a přídavnými nástěnnými topeními. Voda v zařízení se ohřívá na teplotu 40 – 50 stupňů Celsia, teplo postupně uniká podlahovou krytinou a rovnoměrně ohřívá interiér. Výhodou je také možnost napojení tohoto podlahového topení také na jiné instalace – jako jsou solární kolektory nebo tepelná čerpadla.

Které topení si vybrat?

Elektrické podlahové topení je levnější na instalaci, ale dražší na provoz. U teplovodního topení je tomu naopak – náklady na jeho instalaci mohou být vysoké, protože je zapotřebí kontaktovat odborníka. Na druhou stranu následný provoz je levnější než drahá elektřina. Teplovodní topení je univerzálnější – hodí se do jakéhokoli interiéru, malého i prostorného. Elektrické topení se zase nehodí do špatně izolovaných budov, protože pak by docházelo k příliš velkému úniku tepla.