Rodinný dům je pro mnoho lidí více než nemovitost, je to i mnoho vzpomínek a zbavují se tak cennosti, která připadne jiným lidem, kteří zde budou psát další historii domu. Zatímco prodej bytů je poměrně snadný, prodej rodinného domu snadný rozhodně není. Většina lidí by ráda bydlela v domě, proto je o domy velký zájem, neznamená to však, že dům prodáte do pár týdnů a ještě k tomu za cenu, kterou si řeknete. S prodejem domu souvisí mnoho nezbytností, které je třeba vyřešit ještě dříve, než začnete dům nabízet. Prodej domů trvá v tuzemsku zhruba kolem půl roku a níže si představíme, na co byste měli myslet.

Co musíte vyřešit před prodejem domu?

  • Katastr, pozemky – Katastr se velmi často mýlí a pokud se dům dlouho neprodával, tím větší je šance, že se neshoduje zápis s realitu. Je vhodné porovnat letecké snímky se zakreslenou mapou, abyste viděli, jestli se shodují. Pokud využíváte cizí pozemky, je třeba je dokoupit nebo situaci vyřešit jinak.
  • Černé stavby – Zjistěte před prodejem, jestli nemáte na pozemku černé stavby a pokud ano, je třeba je zlegalizovat. Legalizace není rychlý proces musíte stavbu zkolaudovat na stavebním řadě a také povolat geodeta.
  • PENB – Je nutné mít průkaz energetické náročnosti budovy, dokonce ani v samotných nabídkách nesmí chybět informace, do jaké třídy energetické náročnosti dům spadá.
  • Technická inspekce – Rodinné domy na prodej se často potýkají se skrytými vadami, které jsou následně často předmětem reklamace. Někdy je musíte na vlastní náklady odstranit. Pozvěte si technickou inspekci, která všechny případné závady včas odhalí.
  • Odhad ceny – Amatér nedokáže správně odhadnout celkovou cenu, k tomu je třeba profesionální přístup, který bude brát v potaz lokalitu domu, odhad ceny pozemku a odhad ceny domu, případně jeho přístaveb. Vždy se vyplatí obrátit se na profesionálního odhadce.

Prodej domu

Podle výše uvedených požadavků už tušíte, že prodej není tak snadný, jak se může zdát, s většinou těchto věcí vám však pomůže zkušená realitní společnost MAXIMA REALITY. Je skutečně důležité nic nezanedbat. Nikdo neví, jak prodat dům lépe, než realitní specialisté. Stejně jako zboží v obchodě, i dům musí být co nejvíce atraktivní, aby se prodal. Realitní experti k tomu využívají fotostaging, jde o proces, který přizpůsobí vzhled nemovitosti tak, aby byl za pomoci drobných úprav ještě atraktivnější. Když je dům plný naskládaných věcí nebo je prázdný, umístí se do něj půjčený stylový nábytek a vzhled se přizpůsobí tak, aby dům vypadal, že se zde žije naprosto idylicky. Na stůl se umístí váza s čerstvými květinami, mísa s ovocem, zapálí se krb, doladí se drobné dekorace a další. Profesionální fotografové umí zázraky a postarají se, aby dům v nabídce vypadal tak, že zaujme na první pohled. Důvěřujte v prodeji domu těm nejlepším ve svém oboru.