Čeká nás další finanční krize? Zeptali jsme se odborníka z DRFG

Ceny akcií na světových trzích lámou v poslední době rekordy a investuje se čím dál více. Jak dlouho ještě může vydržet současný růst? Určitě nebude nekonečný, korekce přijde s jistotou. Jestli bude pád tak hluboký jako při poslední finanční krizi, na tom se odborníci neshodou.

„Situace na trhu je klidná, ale křehká. Protože se nacházíme už osmým rokem v růstovém trendu, každým dnem se zvyšují rizika tržního poklesu. Akciový růst nemůže pokračovat donekonečna a mnoho indikátorů i selský rozum říká, že jsme příliš vysoko,“ zhodnocuje situaci Josef Eim z investiční skupiny DRFG (David Rusňák Family Group).

Jak ochránit své peníze?

Lidé by v každém případě měli být obezřetní, do čeho a kdy budou investovat. Konzervativnější investoři by se proto měli zaměřit na jiné typy investic, než jsou rizikovější akcie.

DRFG, která otevřeně cílí na opatrnější investiční klientelu, se ve svých podílových fondech zaměřuje na dluhopisy a nemovitosti. To jsou ideální fondy pro ty investory, kteří chtějí porazit inflaci a k tomu si vydělat si přibližně 2–3 % nad ni a kteří chtějí zmírnit dopady možné budoucí krize.

Klasickými prostředky k minimalizaci rizik je také diverzifikace investic a omezení emočního vlivu. Proto jsou podílové fondy (dluhopisové, nemovitostní či jiné) vhodnější cestou než vsadit vše na jednu kartu. Risk sice může přinést vyšší výnosy, ale v době krize může přinést i velmi citelné ztráty.

Nakupovat nebo prodávat?

Střídání ekonomického růstu a poklesu je něco jako přírodní zákon. Když víme, že nic neroste do nekonečna, je možné se podle toho zařídit, aniž bychom museli žít ve strachu a úspory cpát doma do matrací.

Mnoho investičních příruček radí být odvážní, když jsou ostatní opatrní, a být opatrní, když jsou ostatní odvážní. Opatrný nákup (např. dluhopisů) u respektovaných a ověřených fondů může být při aktuálním vývoji velmi výhodnou strategií.