Jak pronajímat byt?

Majitele bytu při jeho pronajímaní zajímá nejvíce výše nájemného, jak cenu nastavit, aby mu nájemník pokud možno vydržel a výdělek byl uspokojivý.

Základním pravidlem tedy je pečlivě počítat.

Jak stanovit výši nájmu

Cena by měla být podepřena průzkumem cen v okolí a poctivým výpočtem. Pokud pronajímatel nastaví vyšší cenu s vidinou zisku, může odradit řadu zájemců a na člověka, který bude ochoten vyšší nájemné platit, bude čekat i několik měsíců. Po tuto dobu nejenže bude mít nulový zisk, ale postupně se bude dostávat do ztráty díky poplatkům za služby. Ideální cena by měla být srovnatelná s obdobnými byty v okolí. Ozve se tak více zájemců a majitel bytu si může vybrat toho spolehlivého.

Jak zjistit výše nájmů v okolí

Dostatečně poslouží inzertní portály, kde si lze snadno ověřit průměrnou cenu podobného bytu ve stejné nebo podobné lokalitě. Pronájmům se věnuje například UlovDomov.cz, širokou nabídku bydlení nabízí také Sreality.cz. Při srovnávání cen je ale třeba vzít v úvahu faktory, které cenu ovlivňují:

  • lokalita
  • dispozice bytu a jeho velikost v metrech čtverečních
  • celkový stav, nutnost oprav či rekonstrukce
  • poschodí a zda je v domě výtah
  • sklep, balkón, zahrada, garáž a parkovací možnosti
  • vybavení bytu, jeho zateplení, způsob vytápění atd.

Cílová skupina

Pronajímatel si musí ujasnit, komu chce byt pronajmout a podle toho byt vybavit. Jiné požadavky bude mít manažer, mladá rodina nebo student. Pokud dobře definuje o koho má zájem, může to vést k oboustranné spokojenosti.

Nelákat na nízký nájem

Spekulovat s nízkým nájmem a jeho pozdějším zvýšením není dobré, jelikož zvyšování nájmů má svá pravidla a zákonná omezení. Rovněž to vede k narušení vztahů s nájemníkem.

Vysoká cena seriózní zájemce nezaručí

Opačná úvaha typu „když cenu přestřelím, přijdou jen solventní zájemci a nemusím se bát dluhů“, nezaručí seriónost nájemníka. Navíc je pravděpodobné, že se brzy odstěhuje do srovnatelného bytu.

Hlavním cílem pronajímatele by zkrátka mělo být – mít nájemníka, pro kterého bude cena nájmu férová a bude pravidelně a dlouho platit.