Na počátku roku 2019 prodala Investiční skupina DRFG Davida Rusňáka zbylý podíl internetového operátora Libli společnosti Nordic Telecom. Ten dosahoval celé poloviny. Mezi spuštěním a prodejem bylo pouze pár měsíců, nicméně to postačilo k tomu, aby byl prodej ziskový. Za akvizice v rámci investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka nese odpovědnost Ondřej Surka a ten podotýká, že byl tento skutek velmi cenný také z hlediska zkušeností.

Již v roce 2017 se poprvé začalo spekulovat o vzniku nového telefonního operátora, když investiční skupina DRFG spojila síly se společností Suntel. Ředitel divize telekomunikací, Roman Řezníček, viděl perfektní příležitost v konsolidaci trhu internetových poskytovatelů. V té době tvořili téměř polovinu tuzemského trhu regionální provideři internetových služeb. Naopak průměr v EU byl na necelých dvaceti procentech.

DRFG Davida Rusňáka se kromě fondů a dluhopisů soustředí na 5G sítě

Rusňákova investiční skupina využila skutečnosti, že trh s operátory je nejednotný. Okolnosti využila ke konsolidaci za pomoci akvizic. Aneb po zakoupení menšího místního poskytovatele soustavně a plánovitě přikupovala další menší konkurenční firmy, které posléze slučovala pod jednu značku. Ta měla za uplynulé dva roky přes 90.000 zákazníků. Společnosti Libli se stala 2. největším providerem pevného internetu na Moravě, což ji umístilo do top pětky v České republice.

V momentě, kdy společnost Nordic Telecom odkoupila zbylou polovinu z podílu v Libli, jejímž nejpodstatnějším cílem je stát se čtvrtým tuzemským operátorem, se DRFG – konkrétně telekomunikační divize – orientovala na výstavbu mobilních sítí páté generace.

Podle Ondřeje Surky mají 5G mobilní sítě dispozice přetransformovat fungování celé společnosti. I to je argument, proč chce být na tyto změny připravena také Rusňákova investiční skupina DRFG. Ta shledává 5G jako celoevropskou příležitost, a to i díky tomu, že Suntel Group dnes kromě České republiky působí na Slovensku, v Německu nebo ve Švýcarsku.

Autor: Michal Pecka