Na co si dávat pozor při investování do kryptoměn

Kryptoměny se stávají jedním z nejpopulárnějších podkladových aktiv pro investování, ne všichni si ale uvědomují, že je také jedním z nejrizikovějších.

V přehledu světových kryptoměn, kterých už je více než tisíc, lze najít příklady, kdy určité měny mnohonásobně zvýšily svoji hodnotu. Stonásobně, výjimečně i tisícinásobně. A to je hlavní důvod, proč se mnoho lidí nyní hrne do investování do kryptoměn, doufají ve stejné zhodnocení.

Tito lidé si ale často neuvědomují, že kryptoměny jsou většinou dlouhodobě neúspěšné, jen menšina dosahuje zmíněných působivých výsledků. A podíl těch úspěšných bude čím dál nižší, protože v současném boomu dochází k emisi nových digitálních měn každý den, přičemž většina je jen o obohacení provozovatelů prostřednictvím ICO, nikoliv o reálném projektu.

Takže na co si dávat pozor při investování do kryptoměn? Pokud chcete nakoupit měnu přímo, budete ji kupovat na burze nebo přímo od jejího vydavatele. V takovém případě je vždy třeba si důkladně prověřit identitu protistrany. V případě burzy by mělo jít pokud možno o regulovanou společnost, na kterou jsou dobré reference.

V případě nové emise kryptoměny je situace složitější. Je těžší si ověřit, kdo za projektem stojí a zda má potřebné zkušenosti, znalosti a vůli na projektu pracovat. Neexistují žádné záruky, takže se musíte smířit s tím, že o investované peníze můžete přijít.

Nejdůležitější je tedy tým, který za kryptoměnou stojí. Pak je také dobré se zamyslet nad jejími cíli, zda řeší skutečný problém, který bez digitální měny nelze vyřešit vůbec, nebo alespoň ne stejně dobře.

Vhodné je, aby už existoval alespoň nějaký prototyp produktu, pokud už ne rovnou beta verze, kterou je možné si vyzkoušet. Zkrátka je nutné, aby se na projektu už pracovalo a neprodávala se jen vize.

A konečně počty doprovázející kryptoměnu mají také význam. Kolik jednotek měny bude vydáno, za jako cenu, kolik jich bude prodáno, kolik si ponechají provozovatelé? To jsou jen některé otázky, které byste si měli klást, pokud chcete měnu koupit přímo.

Pokud s ní hodláte obchodovat nepřímo, například prostřednictvím binárních opcí, v první řadě si vyberte regulovaného brokera.

Pro samotné obchodování pak můžete využít nejen technickou analýzu, ale také tu fundamentální, která bude vycházet z otázek, které jsme si vyjmenovali výše v souvislosti s přímým nákupem měny.

Kryptoměny mají tendenci se chovat spíše jako komodity, což je dobré vědět při spekulativním obchodování. Dění kolem nich má největší vliv na jejich cenu. Čím větší potenciál pro reálné použití, tím více mají investoři tendenci měnu držet a neprodávat, což vede k růstu její hodnoty.

U nepřímého obchodování si také dávejte pozor, abyste to nepřehnali s pákovým efektem, pokud jako investiční nástroj používáte CFD. Digitální měny jsou totiž velmi volatilní, takže jejich pohyby můžou velmi rychle zahýbat celým vaším účtem. Je nutné se chránit obchodními příkazy na zastavení ztrát, abychom se nepřipravili o celý obchodní kapitál v případě neočekávaného cenového pohybu.

Stejně jako každé jiné investování může i to do kryptoměn přinést nejen zisky, ale i ztráty. To je první věc, kterou si každý investor musí uvědomit, než začne s testováním a případným obchodováním s využitím vlastních finančních prostředků.