Pokud sháníte ten správný nábytek do kanceláře, jistě se zaměřujete i na správný výběr kancelářských židlí, jednacích židlí a na jejich kvalitu. Víte, proč se zaměřit na jejich mechanismus? Podívejme se na to, proč je důležitý.

Kancelářský nábytek zahrnuje veškeré skříně, police, pojízdné kontejnery s šuplíky, pracovní stoly a židle, ale třeba i konferenční stolky a sedací soupravy. Každá zasedací místnost, jednací sál nebo konferenční místnost musí být vybavena pořádným stolem, ke kterému patří i ty správné jednací židle. Právě konferenční židle mohou být vybaveny stolečkem, mohou být stohovatelné nebo skládací. Ať už jde o jakoukoliv kancelářskou židli, zaměřte se i na její kvalitní mechanismus, který propojuje plynový píst, sedák a opěrák. Má totiž významný vliv na ergonomii sezení.

Mechanismus židlí

Kloubový mechanismus pod zkratkou CP nebo MEK spojuje kloubem sedák s opěrákem. Kloub ve zvolené poloze pevně utáhnete plastovou hlavicí aretačního šroubu. U některých židlí lze mechanicky nastavit hloubku sedáku a výšku opěráku po uvolnění aretačního šroubu ručním posunem. Houpací či relaxační mechanismus zvaný multiblok umožňuje sklánět sedák i opěrák vzad do relaxační polohy. Nastavení úhlu sedáku a opěráku je ale neměnné. Šroubem pod sedákem nastavíte sílu protiváhy dle své hmotnosti. Aretaci provedete v základní poloze pákou pod sedákem. Někdy jde o předsunutou osu houpání a aretace je možná v nejčastěji v pěti polohách pro vyšší komfort.

Mechanismus a ergonomie sezení

Pro vyšší standard ergonomie sezení zvolte synchronní mechanismus pod zkratkou SYN. Po uvolnění aretace se mění v předem daných ergonomických poměrech současně sklon sedáku i úhel opěráku. Plynule nastavíte sílu protiváhy mechanismu s možnou aretací v libovolné poloze. Dynamické vlastnosti mechanismu nám umožní při změně polohy při sezení automaticky opěrák i sedák přizpůsobit. Židle jsou vhodné pro každodenní mnohahodinové sezení. Variabilní asynchronní mechanismus pod zkratkou ASYN umožňuje nezávislé nastavení úhlu sedáku a opěráku oddělenými ovládacími pákami. Někdy lze nastavit i sílu protiváhy. Volba úhlu vzájemného postavení sedáku a opěráku je na uživateli a nezaručuje ergonomické nastavení. Židle je pro zkušené uživatele s individuálními požadavky.